A1D84B26T66053IP34.239.151.12423102011    YANGIN ACİL DURUMU BİNA TAHLİYESİ   Tahliye; yangın güvenlik sorumlusunun gerekli görmesiyle başlayan, müdahale ile eşzamanlı yapılan canlıların tehlikeli ortamdan güvenli toplanma merkezlerine hızlı ve planlı bir şekilde intikalinin sağlanması eylemidir. Hastaneler, okullar, oteller, sinemalar, çarşı ve benzeri toplu bulunulan yerler için çok daha önemli olmakla birlikte içinde canlı bulunan tüm mekanlar için gereklidir.

   Tahliye için; 1- Acil Eylem (Tahliye) Planı yapılmalı, 2- Tahliye Grup Liderleri ve Üyeleri belirlenmeli, 3- Kaçış güzergahları (rotalar) ve Güvenli Toplanma Merkezleri belirlenmeli, 4- Acil Kritik Görevler belirlenmeli, 5- Tahliye Grup Liderlerine ve Üyelerine mahsus Tahliye Eğitimleri verilmeli, 6- Tahliye tatbikatları yapılmalı, 7- Tahliye yapılacak binanın nitelik ve niceliğine uygun olarak; Yangın Kaçış Merdiveni, Acil Çıkışlar, Kaçış istikametini Gösterecek Yönlendirme Levhaları, Kaçış Güzergahını Aydınlatacak Acil Aydınlatma Sistemi, Acil Anons Sistemi, Kaçış güzergahına zehirli gaz ve duman girişini önleyecek kapı yalıtımı ve pozitif basınç sistemi tesis edilmelidir.

   Tahliye: Binayı kullananların yangından uzaklaşarak güvenli toplanma merkezlerine gitmek üzere binayı boşaltmalarını, Kademeli yatay tahliye: Binayı kullananların yangından uzaklaşarak aynı kat seviyesinde yer alan yangın geçirimsiz komşu kompartımana sığınmasını ifade etmektedir.

   Tahliye amacı ile yangına müdahale ekibinin haricindeki binada bulunan tüm çalışanlar aynı katta ve/veya bölümde çalışan ve sayısı mümkün mertebe 20 kişiyi aşmayan “Tahliye Grupları”na bölünür

   Tahliye gruplarının başına grubu sevk ve idare edebilecek, grup üyelerini gerekli bilgileri ile tanıyan ve görev verebilen “Tahliye Grup Liderleri” tayin edilir. Tahliye grup liderlerine toplanma ve yoklama alma hususunda yardımcı olacak ve kendisi bulunmadığında yedek olarak yerine vekalet edecek “Tahliye Grup Lider Yardımcıları” tayin edilir.

   “Tahliye Grup Liderleri” grup üyelerine ihtiyaca göre kurum ve çalışanlar için önemli olabilecek ancak ağır ve güç olmayıp vakit kaybına da yol açmayan “Acil Kritik Görevler” verir.

   Her bir tahliye grubu kendileri için planlanan kaçış güzergahını takip ederek bina dışında kendi gruplarına ait güvenli toplanma merkezlerinde toplanarak yoklamalarını alırlar ve sonucu yangından korunma amirine iletirler.

   İçeride mahsur kalan grup üyesinin olup olmadığının gecikmeden tespit edilmesi tahliyenin en önemli hedefidir.İletişim Bilgileri: +90 535 817 10 95 - aince34@gmail.com - abdurrahmanince@yahoo.com
.::"insanların hayırlısı insanlara faydalı olandır" düsturuyla, bu kubbede hoş bir sada bırakmak için ::.
© 2011 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilerek Alıntı Yapılabilir. Download sayfasindan tüm içerik indirilebilir.