A1D46B61T57048IP3.80.224.5223102011    YANGIN ACİL DURUMU BİNA TAHLİYESİ


 

Tahliye; yangın güvenlik sorumlusunun gerekli görmesiyle başlayan, müdahale ile eşzamanlı yapılan yangından kaçış eylemidir.

Hastaneler, okullar, oteller, sinemalar, çarşı ve benzeri toplu bulunulan yerler için çok daha önemli olmakla birlikte içinde canlı bulunan tüm mekanlar için gereklidir.

Tahliye: Binayı kullananların yangından uzaklaşarak güvenli toplanma merkezlerine gitmek üzere binayı boşaltmalarını,

Kademeli yatay tahliye: Binayı kullananların yangından uzaklaşarak aynı kat seviyesinde yer alan yangın geçirimsiz komşu kompartımana sığınmasını ifade etmektedir.

Tahliye için; 1- Acil Eylem (Tahliye) Planı yapılmalı, 2- Tahliye Grupları belirlenmeli, 3- Tahliye Grup Liderleri ve Yardımcıları belirlenmeli, 4- Kaçış güzergahları (rotalar) ve Güvenli Toplanma Merkezleri belirlenmeli, 5- Acil Kritik Görevler belirlenmeli, 6- Tahliye Grup Lider ve Yardımcılarına Tahliye Yönetimi Eğitimi verilmeli, 7- Tahliye Grup Üyelerine Tahliye Plan ve Prosedürü Eğitimi verilmeli, 8- Tahliye tatbikatları yapılmalıdır.

9- Tahliye tatbikatı sonrası tahliye grup liderleri ve müdahale ekip başları ile değerlendirme toplantısı yapılarak eksikliklerin ve aksayan hususların tespit edilmesi tahliye tatbikatının en önemli hedefidir. Buna göre düzeltici aksiyonlar alınmalıdır.

Tahliye amacı ile yangına müdahale ekibinin haricindeki binada bulunan tüm çalışanlar aynı katta ve/veya bölümde çalışan ve sayısı mümkün mertebe 20’i aşmayan “Tahliye Grupları”na bölünür

Tahliye gruplarının başına grubu sevk ve idare edebilecek, grup üyelerini gerekli bilgileri ile tanıyan ve görev verebilen “Tahliye Grup Liderleri” tayin edilir. Tahliye grup liderlerine toplanma ve yoklama alma hususunda yardımcı olacak ve kendisi bulunmadığında yedek olarak yerine vekalet edecek “Tahliye Grup Lider Yardımcıları” tayin edilir.

“Tahliye Grup Liderleri” grup üyelerine ihtiyaca göre kurum ve çalışanlar için önemli olabilecek ancak ağır ve güç olmayıp vakit kaybına da yol açmayan “Acil Kritik Görevler” verir.

Her bir tahliye grubu kendileri için planlanan kaçış güzergahını takip ederek bina dışında kendi gruplarına ait güvenli toplanma merkezlerinde toplanarak yoklamalarını alırlar ve sonucu yangından korunma amirine iletirler.

İçeride mahsur kalan grup üyesinin olup olmadığının gecikmeden tespit edilmesi tahliyenin en önemli hedefidir.

İletişim Bilgileri: +90 535 817 10 95 (Türk Telekom) +90 533 666 57 20 (Turkcell)
mail@abdurrahmanince.net - abdurrahmanince@yahoo.com - aince@ibb.gov.tr
.::"insanların hayırlısı insanlara faydalı olandır" düsturuyla, bu kubbede hoş bir sada bırakmak için ::.
© 2011 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak Gösterilerek Alıntı Yapılabilir. Download sayfasindan tüm içerik indirilebilir.